Markanızı Tescil Etmezseniz Ne Olur?

Hiçbir şey olmaz.

Her sabah yine dükkanınızı açabilir, müşterilerinize verdiğiniz hizmeti vermeye devam edebilir, şu an yaptığınız ne varsa aynen yapmaya devam edebilirsiniz.

Teknik olarak markanızı tescil ettirmeye hiç ihtiyaç yoktur.

Ancak, ürettiğimiz ya da sattığınız mal ya da hizmeti diğerlerinden farklı bir hale getirmek yani tüketiciniz tarafından ayırt edilmek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka markalaşmanız gerekir. Bunu yapabilmek için de marka olarak kullandığınız şekil, harf, koku, hareket, ambalaj, logo vb. unsurları tescille koruma altına almanız gerekir.

Aksi taktirde en basitinden size ait olmayan bir arsaya ev yapıp üzerinde de bir düzen kurup, belki yıllar sonra koşulsuz bir şekilde o araziden çıkartılıp her şeye sıfırdan başlamanız gibi bir durum ortaya çıkabilir.

Doğal olarak işletmenizi kurduğunuz zaman düşünemediğiniz ve zamanla faaliyetinizin devam ettiği süreç içinde ortaya çıkan bazı teknik durumlarda da tescilli markaya ihtiyacınız olabilir.

Bu durumlara birkaç örnek sıralayalım.

  • Bir alan adına ihtiyaç duyabilirsiniz: Eğer ticari unvanınız alan adını almak istediğiniz ifade ile aynı değilse, com.tr adresi alabilmek için tescilli bir markaya ihtiyacınız olacak.
  • Yurt dışında bir fuara katılıp, devlet desteklerinden faydalanmak isteyebilirsiniz: Fuar standınızda görünü ve net bir şekilde tescilli markanızın bulunmaması durumunda ilgili teşvikler maalesef ilgili kurumlar tarafından verilmemekte, mutlaka tescilli markanızın standınızda net bir şekilde sergilenmesi gerekmektedir.
  • Kamu kurum- kuruluşlarının ihalelerine girebilirsiniz: Bu durumda da ilgili kamu kurumu sizden tescilli bir marka sahibi olmanızı beklemektedir.
  • TSE belgesi almanız gerekebilir: Ürün ve hizmetlerinizin yeterliliğini net olarak gösteren belge olan TSE belgesi almak için de Türk Standartları Enstitüsü markanızın tescille koruma altında olmasını beklemektedir.

Bunlar ilk akla gelen durumlar. Aslında bunların da ötesinde, belki yıllardır kullandığınız markayı belki de kullanamayacak ya da en azından yıllar sonra tescil altına alamayacak duruma gelebilirsiniz.

Bu durumda kalmamak için, markanızı tescille korumanızı ve bunu da bir vekil ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

LinkedId