Yurt Dışı Marka Tescili

 

Bir markanın Türkiye içinde tescilli olması, yurt dışında koruma sağlamamaktadır. Yurt dışında tescille koruma sağlamak amacıyla ilgili ülkelerde de marka tescili için gerekli başvuruların yapılıp, süreçlerin tamamlanması gerekmektedir.

Bu doğrultuda dünya çapında marka tescili diye bir kavram yoktur. Tek tek istenilen ülkelerde tescil başvurusu yapılabilir. İlgili süreçleri hem zaman hem de işlem maliyeti açısından azaltmak amacıyla ülkeler, çeşitli anlaşmalar imzalayarak bazı sistemler geliştirmişlerdir. Bu sistemler: 

Madrid Protokolüne üye ülkeler listesi için tıklayınız… 

  • CTM (Community Trademark – Topluluk Markası)  

CTM Sistemine üye ülkeler için tıklayınız… 

  • OAPI

    Fransızca konuşulan 16 adet Afrika ülkesinde başvuru yapmak için kullanılan bir             sistemdir. Ülkesel başvuruya göre maliyet avantajı vardır.

    Üye ülkeler listesi için tıklayınız…

  •  ARIPO

      İngilizce konuşulan 19 adet Afrika ülkesinde başvuru yapmak için kullanılan bir               sistemdir. 

        Üye ülkeler listesi için tıklayınız…

  • Ülkesel BaşvuruHerhangi bir sisteme dahil olmayan ülkelerde tek yöntem olarak uygulanır. Her ülkenin farklı marka tescil prosedürleri vardır bu nedenle genellikle markanın Türkiye’de tescilli olması şartı aranmaz. Maliyetleri yüksek olmakla birlikte tek tek başvuru yapmak, bazı sorunlara da tek tek farklı çözümler sunabilme avantajı getirir. Bu nedenle özel durumlara uygun bir başvuru yöntemidir.

Facebook

LinkedId