Neden Patent Tescili ?

Sınai mülkiyet açısından; buluşunuzu tescille koruma altına aldığınızda, rakip firma – ürünlere karşı bir korunma alanı oluşturursunuz. Bu koruma alanı, muhtemel taklitlere karşı sizi yasal anlamda hak sahibi haline getirir. Hukuksal anlamda ihtilaf yaşadığınızda net bir savunma aracıdır. Ürettiğiniz mal ve hizmetler için bir tür tekel hakkı sağlar.

Pazarlama açısından; buluşunuz patentle korunmadığı zaman, pazarlama konusunda harcayacağınız  çaba, reklam ve tanıtım harcamalarından başkaları da faydalanır. Bir ürünün patentli olması, rakip ürünlere karşı kendi başına bir rekabet avantajıdır. Özellikle yeni girişimciler için yatırımcı çekmenin en etkili ve kolay yoludur.

Patentle korunan ürün ya da buluşu, lisanslama yoluyla başka kişi ya da kurumlara kullandırtarak gelir elde etmek mümkündür. Philips firmasının DVD teknolojisinin patent lisanslamasından sağladığı ciro, ürünün kendisinden elde ettiği cirodan fazladır.

Sağladığı prestij açısından; patent sahibi bir kişi ya da kurum olmak, inovatif – yenilikçi olarak anılmanın en net yoludur.

Facebook

LinkedId