Patent İzleme Nedir ?

Patent izleme, TPK tarafından kamuoyunun bilgi ve itirazına açılan patent bülteninde buluşunuza benzer patent başvurularının var olup olmadığının tespit edilmesi sürecidir.

Patent İzleme Size Ne Sağlar ?

Koruma ve hak sahipliği açısından;

Patent izleme yapılmadığı taktirde, buluşunuza benzer alanlarda koruma talep eden iyi ya da kötü niyetli girişimleri yakalama şansınız yoktur. Patent bülteninde yayın sırasında itiraz edilmemesi durumunda, benzer patent başvurusu tescille koruma altına alınabilir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası tescille korunan patente de itiraz etmek mümkün hale gelmiştir. Yapılan itirazlar TPK tarafından olumsuz sonuca bağlanırsa, benzer patentin iptali ancak dava yoluyla mümkündür.

Teknoloji takibi açısından;

Dünyada her yıl 1 milyonun üzerinde patent başvurusu yapılmaktadır. Patent bültenleri, son teknolojik gelişmelerin takip edilebildiği çok önemli bir bilgi kaynağıdır. Düzenli izleme yapılarak herhangi bir konudaki teknolojik gelişmenin gittiği yön hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rakip takibi açısından;

Patent izleme yaparak rakip gördüğünüz kişi ya da kurumların başvurularını takip edebilirsiniz. Bu yolla rakibinizin yaptığı yenilikler ve gösterdiği teknolojik gelişim hakkında net bir fikir sahibi olabilirsiniz. 

Patentinizin izlenmesini istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz…

Facebook

LinkedId