Yurt Dışı Marka İzleme

Yurt dışında tescilli markanız varsa, dünyanın herhangi bir ülkesinde markanıza benzer bir başvuru söz konusu olabilir. Bazı durumlarda benzer marka o ülkeye yaptığınız ihracata tümden engel bile olabilir. Bu benzer başvurunun tescille koruma altına alınmasını engellemenin en kolay yolu markayı yurtdışında da izlemektir.

Yurt dışında marka izleme yapılmadığı takdirde, tescilli markanızın benzeri ilgili ülkenin patent ofisine yapılan bir başvuru ile koruma altına alınabilir. 

Bu durum da yurt dışında var olan ve potansiyel müşterilerinizde bir algı karışıklığına yol açarak işletmenizin gelir kaybına yol açar. Hatta ilgili ülkenin gümrüklerinde sizin markanızı taşıyan ürünler takılabilir ve ihracatınız tamamen engellenebilir. 

Markanıza benzer markanın tescille korunma altına alınmasını engellemenin tek yolu markanızı izleyip, benzer marka başvurusu ilgili ülkenin patent ofisi tarafından markalar bülteninde ilan edildiğinde itiraz etmektir. 

Aksi taktirde benzer marka tescil edilir ve ancak, yurt dışında dava açma yoluyla bu markanın tescilinin iptalini sağlayabilirsiniz.  

Dava yoluyla iptal, izleme işlemine göre hem zaman hem de parasal kaynaklar açısından pahalı bir süreçtir. Her ülkenin hukuki düzenlemeleri birbirinden farklı olmakta birlikte ortalama dava maliyetleri 20 – 25.000 Euro’ları bulmaktadır. Üstelik dava sürecinin sonucu da her zaman lehinize çıkmayabilir. 

Inter Patent sektöründe öncü, saygın ve teknolojik açıdan lider çözüm ortakları ile müşterilerine ülkesel, bölgesel, kıta bazında hatta tüm dünyayı kapsayacak şekilde yurtdışı marka izleme hizmeti de sunabilmektedir.

Yurt dışında markanızı izlemek için tıklayınız.

Facebook

LinkedId