Neden Marka Tescili ?

Sınai mülkiyet açısından; markanızı tescille koruma altına aldığınızda, rakip firma – ürünlere karşı bir koruma alanı oluşturursunuz. Bu koruma alanı, muhtemel taklitlere karşı sizi yasal anlamda hak sahibi haline getirir. Hukuksal anlamda ihtilaf yaşadığınızda net bir savunma aracıdır. Ürettiğiniz mal ve hizmetler için bir çeşit tekel hakkı sağlar.

Pazarlama açısından; taklit ya da benzer bir markanın sizin yaptığınız pazarlama, reklam ve tanıtım faaliyetlerinden faydalanmasına ancak markanızı tescille koruyarak engel olabilirsiniz.

Marka değeri açısından; Günümüzde globalleşen ve sınırları ortadan kalkan ticarette markaların kendi değerleri tüm sabit yatırımlardan daha fazla bir değer ifade eder hale geldi. Önümüzdeki yıllarda ülkemizde de marka değerleri bir aktif değer olarak bilançolarda yer almaya başlayacaktır. Bu açıdan tescilli marka, kendi başına ticari bir değerdir.

Alan adları – internet siteleri açısından; com.tr uzantılı bir adres almak istediğinizde alan adı başvurusu sırasında en azından markanızın tescil amacıyla TPK’na başvurusunun yapıldığına dair bilgileri ilgili alan adı sağlayıcıya göndermeniz gerekmektedir. Buna ek olarak, Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklik ile sermaye şirketlerinin web sitesi yaptırmaları yasal olarak zorunludur.  

Diğer kalite ya da yönetim sistemleri açısından; TSE belgesi alma, özellikle yurt dışı fuar destekleri alma ya da  kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılımcı olarak girme teşebbüsünde bulunduğunuzda, markanızın tescilli olması mutlak bir gereklilik olarak karşınıza çıkacaktır.

Facebook

LinkedId