Alan Adı ve Hosting

Alan adı bir web sitesinin internetteki adı ve adresidir.

İnternet üzerinde kişisel ya da kurumsal web sitelerinin oluşturulmasını, alan adı ile erişilebilen bir sunucu çalıştırılmasını ve elektronik postaların gönderimi ile alımını sağlamakta kullanılır.

Örneğin:  http://www.interpatent.com.tr internet adresinin alan adı;  ‘’interpatent.com.tr’’  dir. 

Araştırma

Tahsisi düşünülen alan adının kayıtlı olup olmadığı ulusal ve uluslar arası bilgi bankaları içinde araştırılır, kaydın mevcut olduğu durumlarda çözüm önerileri sunulur.

Alan Adı Tahsisi

İşletmeniz için en verimli sonuçları doğuracak alan adının seçilmesi ve belirlenmesi konusunda  alternatifler sunulur.

Başvuru için gerekli belgeler :

  • .com.tr ve diğer .tr uzantılar için:

Faaliyet Belgesi ya da TC Kimlik Fotokopisi

Alan Adı Tahsis Formu

Marka Başvuru Formu ya da Marka Tescil Belgesi

Sorumlu Değişikliği Formu

  • .com için:

Herhangi bir evrak gerekmemekte, anlık olarak alan adı satın alınabilmektedir.

Alan adınızı araştırmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz…

Tahsis edilecek alan adının son süreleri, sistem ve süre tercihlerine göre 1 ila 5 yıl arasında değişmektedir.  Müşterilerimizin alan adlarının son günlerinin izlenmesi özenle yapılır ve yenileme işlemleri gerçekleştirilir.

 

Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Bu bilgisayar sizin evdeki bilgisayarınız da olabilir ancak, ilgili hizmeti vermek için gerekli program ve donanımınız olsa bile bilgisayarınızın internet bağlantı hızı bu iş için oldukça yetersiz kalacaktır.

Bu nedenle internette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediğiniz dosyaların saklanması gerekir.

Google’ın sunucu merkezini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İşte web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir. Aynı hosting sunucuları MAIL  kurulumu konusunda zorunlu bir yapıdır.

Facebook

LinkedId