Bir Günde Marka Tescili

Son birkaç yılda yapılan çalışmalarla marka tescil süreci ortalama 7-8 aya kadar indirildi. Daha önceleri 1 yılın üzerinde olan bu süre, her aşamada yapılan iyileştirme çalışmaları ile azaltıldı.

Şu anda marka tescili yaptırmak isteyen bir kişi ya da kurum, öncelikle Türkpatent’e başvuru yapmakta. Bu başvuru kurum uzmanlarınca normal şartlarda en fazla 4 ay süren ve şekilsel inceleme adı verilen bir sürece tabi tutulur.

Bu aşamada başvurunun marka nisbi ve mutlak red gerekçeleri açısından mevzuata uygunluğuna, başvuru dosyasında eksik olup olmadığına ve ilgili başvuru ücretinin ödenip ödenmediğine bakılır.

Bu kriterler açısından bir sorun yoksa, ilgili uzman markayı ayda iki kez yayınlanan resmi markalar bülteninde yayına çıkartır. Halk arasında askıya çıkmak tabir edilen bu dönem 2 ay sürer. Bülten sürecinin amacı, diğer hak sahipleri ve 3. Kişiler tarafından ilgili markaların incelenmesi ve varsa  itirazların, Türkpatent’e iletilebilmesine imkan sağlamaktır.

Bu noktada hemen her ay ortalama 10 bin, bülten başına da yerli yabancı ortalama 5 bin markanın bu bültenlerde yer aldığını hatırlatalım. İşte bu nedenle vekiller tarafından sağlanan izleme hizmeti çok önemlidir. Çünkü bu 5 bin markanın herhangi biri tarafından gözle kontrol edilme olanağı yoktur. Ve bu nedenle pek çok benzer marka ya da işaret tescile kavuşmakta, sonrasında dava süreçlerine konu olmaktadır.

Parantezi kapatıp tekrar sürece dönersek ilan süresinde bir itiraz gelmemesi durumunda marka, tescile hak kazanmış bir hale gelir. Bu noktadan sonra, Türkpatent markanın muhatabına tescil belge harcının ödenmesi konusunda tebligat yapar. 2 ay içinde de bu ücret ödenerek marka tescil belgesi resmen hak sahibine ulaştırılır.

Bu noktadan itibaren markamız resmen tescilli hale gelir.

  • Şimdi teknolojinin bizi getirdiği bu hız dünyasında,
  • Her ay ortalama 10 bin markanın yayınlandığı marka olabilecek işaretlerin her gün azaldığı bir ortamda
  • Pek çok hak sahibinin her geçen gün daha bilinçlenerek marka izleme yaptırdığı bu havuz içinde
  • Başvurduğunuz markaya gelebilecek muhtemel bir itiraz, buna yapılacak savunma vb. süreçler de göze alındığında

Bazı durumlar için son derece hızlı sonuç verecek bir yöntem daha var. Hazır, tescilli bir markayı satın almak.

Belki sıfırdan kendi oluşturacağınız bir marka gibi yeterince içinize sinmeyebilir ama unutmayın, tescilli bir markayı bir gün içinde gerekli işlemleri yerine getirerek kendi üzerinize alıp hak sahibi olabilirsiniz.

Bu, 1 gün içinde 7-8 ay gibi günümüzde çok büyük değeri olan bir süreyi ve problem çıkma ihtimali olan pek çok süreci kazasız atlamak anlamına gelmekte.

Böyle bir gün sonra pazarlama planlarınızı üzerinde uygulayabileceğiniz, güvenle web sitesini oluşturabileceğiniz, gerekli ise paket – ambalajlarınızı hazırlayabileceğiniz, hatta hemen yurt dışı hedefleriniz varsa ilgili ülkede başvuru yapabileceğiniz hazır ve tescilli bir marka sahibi olabilirsiniz.

Biz de bir vekil firma olarak çeşitli müvekkillerimizin satışa sundukları markayı temsil ediyoruz.

http://www.interpatent.com.tr/satilik-marka/ linkine tıklayarak, temsil ettiğimiz satılık markaları inceleyebilir, içlerinde size uygun olan varsa gerekli işlemleri başlatmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

LinkedId