Aradığınız Komplonun Patenti Var Mı?

Belki bazı okurlar fark etmiştir. Dün Facebook üzerinden bir video dolaşıma girdi. Bu videoda bir adam Corona virüs meselesi hakkında var olduğunu iddia ettiği komplo teorisini bir patente dayandırarak açıklamaya çalışıyordu.

İddiasına göre Pasteur Institute isimli bir Fransız aşı üreticisi, Sars ve farklı bir tür Corona virüsünü birleştirerek birden fazla kökü olan yeni bir virüs yapmış. Yani halen dünyanın başındaki derdin, insan eliyle üretildiğini ve aşısı üzerinden milyarlar kazanmak için yapıldığını söylemekte. Hatta iddiaları o kadar ileri düzeyde ki; virüs üretilirken kızamık hastalığından da faydalanılmış ve henüz aşıları taze olan çocuk ve gençleri etkilememe sebebi de buymuş.

İddialarına kaynak ettiği patent de EP1694829 B1 numaralı patent.

Açıkçası komplo teorilerini seven ve bunların zekayı da geliştirdiğine inananlardanız. Üstelik “erke dönengeci” gibi ilk hareketin sonunda başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan sonsuz! enerji üreten bir düzeneğin basın toplantısının ülkemizde, patent başvurusunun ise neden bir Güney Amerika ülkesinde yapıldığını gören ama anlam veremeyen bir nesildeniz.

Ama doğrusu pandemik bir vaka yaratabilecek kadar delirmiş ve gözü kararmış kişilerin bunu yapmak için dönüp patent almaya çalışmaları bütün büyüyü bozuyor. Yani düşünün, bir biyolojik silah yapıp dünyayı kana bulayacak, onbinlerce insanın ölümüne yol açacaksınız. Ve gidip bunun patentini almaya çalışıyorsunuz.

Neden?

Mesela başka bir katil sizi taklit etmesin diye mi? Ya da mahkemeye gidip o taklitçi katilin virüslerini mi toplatacaksınız?

Doğrusu mikrobiyolog ya da virüs uzmanı değiliz. Ama dünyanın pek çok ülkesinde pek çok zalim insanın para için neler yaptığını görecek kadar da uzun yaşadık. Bu virüsün doğal olduğuna, üretilmiş olmadığına dair bazı bilim insanlarından gelen cılız bazı açıklamalar oldu. Açıkçası bizim de bu konuda bir şüphemiz var ama başka mecraların konusu.

Bizim bu yazıda değinmek istediğimiz patent belgesinin en olduğu ve hangi alanlarının takip edilebilir olduğu konusunda bir bilgilendirme yapmak.

Patent belgesi, yaptığı teknolojik gelişme ya da icadını kamuoyuna sunma karşılığında, mucide 20 yıl süre için bu konuda tekel hakkı verildiğini gösteren bir evraktır. Bu belge üzerinde konu hakkındaki teknolojiyi düzenli takip ve bir trend oluşturabilmenizi sağlayan çeşitli bilgi alanları yer almaktadır.

 

  • Buluş başlığı
  • Başvuru sahibi
  • İcat sahibi
  • Sınıflandırma kodları
  • Açıklama

Alanlarından yapılmış tüm patent başvurularını araştırmak ve takip etmek mümkün. Belirli bir alanı sürekli takip etmeye başlarsanız, o konu hakkında teknolojinin trendi hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Ama emin olun, aradığınız komplo varsa patentlerin içinde bulamayacaksınız 😊

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

LinkedId